Kocaeli Üniversitesi
Prof. Dr. BAKİ KOMSUOĞLU
 

Prof. Dr. Baki KOMSUOGLU

1946 Isparta doğumludur. İlköğrenimi Ankara'da, orta öğrenimini Isparta, Yalvaç'ta tamamladı. 1970'de Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. 1975'te aynı üniversitede iç hastalıkları uzmanı, 1978'de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde kardiyoloji uzmanı oldu.

1977 - 1978 yıllarında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi kardiyoloji kliniğinde, 1979 - 1981 yıllarında İngiltere'de Birmingham Üniversitesi Kardiyoloji Bölümü'nde research fellow (araştırma asistanı) olarak görev yaptı.

1982'de Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'na doçent ve kurucu öğretim üyesi olarak atandı. 1986'da Birmingham Üniversitesi'nde ECHO laboratuvarı sorumlusu olarak çalıştı. 21 Aralık 1989'da profesörlük unvanı aldı.

1994'te Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı olarak atandı. 1998 - 2006 yılları arasında iki dönem Kocaeli Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptı. Bu süre içinde ülkemizin en güzel ve önemli kampüslerinden Umuttepe Kampüsü'nü kurdu. Kocaeli Üniversitesi'ni Avrupa Üniversiteler Birliği üyeliğine taşıyan ve Magna Charta'yı imzalayarak Üniversite'yi dünyaya açan, Bologna sürecini başlatan Prof. Dr. Baki Komsuoğlu'nun 420'nin üzerinde ulusal ve uluslararası bilimsel makale ve bildirisi vardır. Ayrıca sosyal ve kültürel konularda çok sayıda makalesi yayınlanmıştır. 15 adet kitabı bulunmaktadır.

Prof. Dr. Komsuoğlu, Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu'nun eşi, Dr. Ayşegül Çıtıpıtıoğlu ve Dr. Feride İpek Komsuoğlu'nun babası, Ela Çıtıpıtıoğlu'nun dedesidir.

Kocaeli Üniversitesi

Prof. Dr. Baki KOMSUOĞLU Teşvik Ödülleri